Producenci
Najczęściej zadawane pytania

1. Jaka jest różnica między licznikiem wzorcowanym a legalizowanym?

Zasadniczą i jedyną różnicą jest rodzaj plomb jakimi zabezpieczony jest licznik. Licznik wzorcowany zaplombowany jest plombami zakładowymi „ZEMEL Siedlce” i może służyć jako tzw. podlicznik (sublicznik), natomiast licznik legalizowany zaplombowany jest przez Urząd Miar i może służyć zarówno do rozliczeń z Zakładem Energetycznym jak i jako tzw. podlicznik. Liczniki wzorcowane oraz legalizowane mają parametry metrologiczne zgodne z klasą dokładności umieszczoną na tabliczce znamionowej licznika. Do rozliczeń finansowych pomiędzy użytkownikami należy stosować liczniki legalizowane.

2. Ile czasu ważna jest legalizacja licznika?

Ważność legalizacji:

  • 15 lat dla liczników indukcyjnych do pomiaru bezpośredniego o mocy nominalnej do 30kW;
  • 8 lat dla pozostałych - (w tym liczników statycznych oraz liczników indukcyjnych do pomiaru półpośredniego oraz pośredniego)

Podstawa prawna: Dz. Ustaw z dnia 17.05.2017r. poz.969 Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13.04.2017r.

3. Czy mogę otrzymać pisemne potwierdzenie wykonania czynności legalizacyjnych?

Tak. Wystawiamy takie potwierdzenia, jednak jest to czynność podlegająca dodatkowej opłacie. W przypadku liczników energii elektrycznej potwierdzeniem wykonania legalizacji są plomby nałożone na licznik przez pracownika Urzędu Miar. Umieszczone są na nich informacje takie jak: numer urzędu, w którym zgłoszono licznik do legalizacji (w naszym przypadku jest to 14 - Wydział Zamiejscowy w Siedlcach Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie), numer służbowy urzędnika wykonującego legalizację oraz miesiąc i dwie ostatnie cyfry roku, w którym upływa ważność legalizacji (np. VI 27 oznacza ważność legalizacji do końca czerwca 2027roku)

4. Czy jest możliwość wypożyczenia licznika na czas legalizacji mojego? 

Tak, świadczymy taką usługę. Po ustaleniu jaki typ licznika jest u Państwa zainstalowany, wysyłamy licznik zastępczy na wskazany adres przesyłką kurierską. Po zamianie liczników (przez ZE) wysyłacie Państwo swój licznik do nas, w celu wykonania legalizacji ponownej. Po legalizacji odsyłamy Państwa licznik, który ponownie zamienia ZE, a Państwo zwracacie do nas licznik zastępczy. 

5. Chciałbym zamówić licznik 2 strefowy. Jakie dane muszę podać?

Jeżeli licznik ma pracować jako 2 lub 3 strefowy, prosimy o podanie nazwy Państwa taryfy energetycznej (np. G12w) oraz nazwy Zakładu Energetycznego, na terenie którego licznik będzie używany lub godzin przełączeń poszczególnych taryf (dzienna, nocna itp.). Podanie samej nazwy jest niewystarczające, gdyż ta sama nazwa taryfy (np.G12w) może oznaczać różne godziny przełączeń w poszczególnych zakładach energetycznych.

6. Co to jest parametryzacja licznika?

Przed wysyłką do Państwa licznik elektroniczny zazwyczaj wymaga parametryzacji tzn. ustawienia parametrów jego przyszłej pracy. W trakcie parametryzacji ustawiana jest taryfa w jakiej będzie pracował licznik (1 strefowy, 2 strefowy itp.), dzień miesiąca, w którym licznik będzie automatycznie zamykał okres rozliczeniowy, listę wyświetlanych rejestrów itp. Możliwości ustawień zależne są od typu licznika.

7. Czy mogę zmieniać parametry licznika samodzielnie?

Do zmiany ustawień (parametrów) liczników służy dedykowane oprogramowanie parametryzacyjne dostarczane przez producenta danego typu licznika. Jeżeli posiadają Państwo takie oprogramowanie, to parametryzację można wykonać samodzielnie. W niektórych typach liczników jest możliwość korekty ustawień wewnętrznego zegara taryfowego, daty i innych parametrów pracy (np. prędkości transmisji danych, gotowych programów taryfowych wpisanych w pamięć licznika itp.) za pomocą przycisków umieszczonych na obudowie.

8. Ile wynosi gwarancja na liczniki?

Liczniki oferowane w naszym sklepie podliczniki.pl (regenerowane oraz fabrycznie nowe) objęte są 24 miesięczną gwarancją od daty sprzedaży na podstawie dowodu zakupu.

 


W przypadku innych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl